Зараз немає петицій на які триває збір підписів

Переглянути всі петиції »

Статистика відвідувань

Всеукраїнське свято гумору ім.Степана Руданського

 ХОМУТИНЦІ

"Повій, вітре, на Вкраїну"…Слова цієї чарівної невмирущої пісні так глибоко западають в серце і душу, що приходить таке відчуття – начебто чуємо голос молодого Степана Руданського, якийдесь там, в Санкт-Петербурзі сидить і сумує за рідною Україною та коханою дівчиною. Тож хоч на хвилиночку, як поет, станемо ліриками, проймемось його почуттями, вдамось навіть до містики і будемо вважати, що це його голос. Нехай буде так.

А коли вже розпочинається свято сатири і гумору, то не заперечуйте, що Степана Руданського немає серед нас. Він, як і в юності, стоїть на пагорбку біля батьківської хати і чекає гостей.

Ми йдемо до нього. Попереду у довгій колоні з квітами в руках йдуть представники місцевої влади – голова Калинівської районної ради Василь Поліщук, голова райдержадміністрації Володимир Гаврилюк, їх заступники, представники районного Будинку культури, Вінницького обласного центу народної творчості, письменники, артисти і деякі поважні гості з інших регіонів України.

Зупиняємось біля пам’ятника. Степан Руданський дивиться на нас, як живий, з сірого граніту. Ми кладемо квіти біля підніжжжя.

Потім заходимо в музей. Він єдиний на Україні. Після проведення ремонтних робіт він став ще кращим. Тут відзеркалюється все прожите життя і творчість поета в картинах, малюнках, фотографіях, книгах, різноманітних стендах.

Завідуюча музеєм Оксана Мудрик, вона ж сільський голова, коротко, але дуже дохідливо і цікаво розповідає про дитининство та юність поета, нелегкі роки його начання в Шаргородській духовній бурсі, Кам'янець- Подільській духовній семінарій  та в медико-хірургічнй академіі і, звичайно,про трудову діяльністьв Криму, де він до останнього подиху вірно служив народу як лікар, поет та громадський діяч. Таким він увійшов в українську літературу і став яскравоюзіркою України.

Покладаємо квіти і біля його батьків, які захоронені на своєму обійсті неподалік власної хати та музею.

Теплий зимовий день переповнений радісними людськими голосами. Як-не-як, Старий новий рік, Василя сівпадають з Всеукраїнським святом сатири і гумору імені Степана Руданського. То як хомутинчанам не радіти більше всіх. Біля сільського клубу – музика. Діти деламують вірші та одержують призи. А трохи далі чоловіки та молоді хлопці смажать шашлики, варять рибну юшку і пригощають участників свята. У фойє клубу привертають увагу виставки малюнків, виробівобразотворчого мистецтва талози, старовинні речі. Саме тут, перед тим, як йти до музею, хомутинчани вручали поважним гостям пишні короваї та частували варениками.

А щодо концертної програми, то це вже окрема і не менш важлива тема для розмови. Першими виступили господарі – аматорський колектив «Вінок Степана Руданського». А це прекрасні сіваки, любителі веселого слова та театральних сатиричних сценок. Їх дуже люблять у Хомутинцях.

Вітали з святом сільських жителів член спілки письменників України Володимир Горлай, члени Вінницького куреня гумористів Віктор Цимбалта Дмитро Криницький, а ще Василь Сюмак з Львівшини та Михайло Мішин з Запоріжжя. Вони з великим запалом читали вірші і навіть співали.

З кожною хвилиною концерт набирав більшого резонансу. Гучними оплесками зустрічали участників художньої самодіяльності з села Сальник, які і піснями жартівливими, і комедійними сценками розсмішили всіх присутніх.

А юні «Руданчата» Калинівської ЗОШ№1 теж зуміли завоювалиприхильність глядачів.

Вперше в Хомутинцях побував фолькльорний ансамбиль «Кралиця» Київського Національного університету культури і мистецтв, яким керує Заслужений працівник культури України Іван Сінєльніков. Дванадцять ще зовсім юних дівчат і п'ятеро хлопців десь зібрали дуже рідкісні народні українські пісні і співали не гірше навіть відомих артистів. Їх голоси, артистизм принесли усім велику насолоду.

Беру на себе велику відповідальність і скажу отим  занадто вже гордовитим зіркам української естради, які, бува, напівголі виходять на столичну сцену, співають чомусь часто чужомовні пісні, мов дикарі, розмахують ногами та кулаками, що їй-богу стає соромно.

Краще б вони вчились у «Кралиці» як теба співатиі любити своюУкраїну.

Це просто тема для роздумів. А ми з Хомутинець їдемо в Калинівку.

КАЛИНІВКА

Центальна площа м. Калинівки залита яскравим сонячним промінням. За тридцять шість років проведення свят сатири і гумору ніхто і не пригадує, щоб був таким теплим і погожим зимовий день.

Як чарівна сторожка, стоїть височезна, до цього часу по-святковому прибрана ялинка неподалік районного Будинку культури і, здається, кличе гостей. А люди йдуть і йдуть з різних сторін міста. Гучні звуки духового оркестру зливаються з людськими голосами.

Вже повсюди встановлені світлиці територіальних громад. Це основна окраса свята. Кожне село демонструє щось своє, що залишилось від діда-прадіда і вже аж до якихось оригінальних виробів чи речей сучасних умільців. Це старовинний одяг, картини, вишиванки, вироби з дерева, лози, тканин чи навіть соломи. Ще в світлицях багато бачимо пишних паляниць, різного печива та страв. Це вже традиція – приготувати щось смачненьке з їжі і напоїв.

Бачимо двох моложавих чоловіків, які зупинились біля світлиці села Бережан і не можуть відірвати очей від засмаженого поросяти. Чепурненька господиня натякає, що, мовляв, ще рано те порося ділити. Свято лише починається.

Біля пам’ятника Степану Руданському вже утворився довгий живий коридор. Представники обласної та місцевої влади, письменники-гумористи, артисти, керівники аматорських колективів і деякі поважні гості під музичні позивні «Повій, вітре, на Вкраїну» кладуть квіти у підніжжя пам’ятника.

Потім запрошують на широку  під відкритим небом сцену заступника начальника управління культури та туризму облдержадміністрації Валентину Троян. Директора обласного центру  вінницького будинку народної творчості Тетяну Цвігун, голову Калинівської районної ради Василя Поліщука, голову райдержадміністрації Володимира Гаврилюка, міського голову Анатолія Шамалюка.

Запросили також на сцену 82-річного правнучатого племінника Степана Руданського Олексія Боржковського, який мешкає у Житомирі, та відомого письменника-сатирика Олега Чорногуза.

Всі вони виступили з короткими промовами перед учасниками свята.

Найважливішою подією було вручення Всеукраїнської літературно-мистецької премії імені Степана Руданського та Диплома Оксані Мудрик. Знають всі жителі району, що ця невтомна жінка цілком заслужила носити таке звання лауреата.

- Відколи сказали, що отримала премію, плачу. Рада, що Хомутинці підтримують, пам'ятають Степана Руданського. А значить воно ставатиме кращим. Якби, ви, людоньки, не приходили, то б цього свята не було, - каже Оксана Петрівна.  

Далі – пісня і гумор. Овва! Скільки гостей приїхали в Калинівку, і, напевно, половина з них  співаки, талановиті декламатори веселого слова, музиканти та танцюристи. Саме вони і,  звичайно, тутешні учасники художньої самодіяльності, аматорські колективи наповнили площу сміхом, жартами та піснями.

Найцікавіші миттєвості їх виступів, звісно, краще фіксують фотооб’єктиви, але і без коментарів не обійтись. Особливо добре слово хочеться сказати про музикантів Вінниччини, які придали святу сатири і гумору  більшої бадьорості, краси, сили. Це народний аматорський ансамбль троїстих музик «Вусачі» Браїлівського МБК Жмеринського району, ансамбль «Добре грай» Калинівського РБК, яким керує Андрій Грибовченко, та духовий оркестр Стадницького СБК Вінницького району. Добре грали і Сосонські музиканти.

Судячи по аплодисментах та емоціях публіки досить вдало виступили сіваки фольклорного ансамблю «Горлиця» Літинського РБК та вокальний ансамбль «Мелодія душі» з Хмельницької області. Порадувалиучасників свята і юний енто-гурт «Макова» вінницького училища культури і мистецтв імені М.Д. Леонтовича.  І знову на вистоті були столичні  «Кралиці».

Бурю сміху викликали читці-декламатори, зокрема  володар обласного конкурсу гран-прі Володимир Загляда з Теплика, Павло Горбатюк з Тиврова, гумористка з Шаргорода Юлія Француз та інші.

Сподобався всі виступ народного аматорського театру мініатюр Джуринського СБК Шаргородського району.

На цьому святі відбулись і спортивні змагання на призи по Армрестлінгута гирьовомуспорту. Найсильніша чоловіча рука в Євгена Бадрака з селаПиківКалинівськогорайону. Виборов першість і Анрій Мороз з Калинівки, який підняв гирю вагою 24 кілограми 48 разів.

Розгорілась уперта боротьба за призи, що висіли на вершині 10-метрового гладенького стовпа. Нелегко було залізти і дістати  цінні  речі. Але знайшлись і такі спирті хлопці, які приборкали стовпа.

Виграють мультиварку, електрообігрівач, пилесос, електром'ясорубку, електросушарку, соковижималку. Двоє хлопців дістали цифровий приймач Т2.

- Виграв пилосос. Оце мама зрадіє. Вперше вилазив на стовп і вдалося. Навіть не тренувався. Хлопці підбили і вирішив лізти, - каже Сергій Кузьменко з села Котюжинці.

Цього разу на святі було дуже багато підприємців, особливо таких, які вміють готувати шашлики чи ще якісь смачні страви. Від центральної площі аж до головної траси повітря наповнювалось ароматними запахами. Хтось хотів скоштувати шашлик, хтось рибної юшки чи якісь солодощі. Це вже пропонували кондитери.

Тут продавали в необмеженій кількості  м'ясо, живу рибу, овочі і фрукти, мед. Один з пасічників навіть виготовив медовуху способом бродіння меду. Твердить, вона лікувальна, міцністю 16 градусів. Є в нього і ліцензія.

Учасники свята побували і на виставці голубів, кролів, нутрій, свійської птиці. Тут відзначились Володимир Сидоришин з Хмельника. який представив породистих кролів, шиншилу. Вабили зір здоровенні півні та кури вагою сім – вісім кілограмів, які привезли на виставку подружжя Олена та Олександир Грогулі, які мешкають в с. Малий Митник Хмільницького району. Різні породи голубів представив і Валерій Меть з Хмільника і не випадково біля нього найбільше зупинялись відвідувачі.

Свято, що проходило під гаслом: «Україна сміється  - отож не здається!» надовго запам’ятається всім мешканцям Калинівського району і їх гостям. Майже з усієї України сюди приїжджають і будуть приїжджати прихильники сатири ці гумору. Це свідчить про те, що є в нашого народу велика віра в перемогу, що ми сильні духом.

Нас не здолати!

(Див.фотогалерею)

Повернутись

E-Mail: *

Пароль: *


Ще не зареєстровані? Реєстрація